C&K Components U15J37Z3QE22
U15J37Z3QE22 picture photo
Mfg. Part Number
U15J37Z3QE22
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
U15J37Z3QE22.pdf
Availability of U15J37Z3QE22
QUANTITY
U15J37Z3QE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of U15J37Z3QE22
Internal Part NumberEIS-U15J37Z3QE22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.062" (1.5mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.99mm x 17.15mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U15J37Z3QE22
Related LinksU15J37, U15J37Z3QE22 Datasheet, C&K Components Distributor
U15J37Z3QE22 Details Description
Related parts for U15J37Z3QE22
TRIMMER 200K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 6-28VAC/DC PANEL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165.6VC P600 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 600W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf