C&K Components U15P3D9AV2LE
U15P3D9AV2LE picture photo
Mfg. Part Number
U15P3D9AV2LE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
U15P3D9AV2LE.pdf
Availability of U15P3D9AV2LE
QUANTITY
U15P3D9AV2LE Order Process
Ship out your order
Specifications of U15P3D9AV2LE
Internal Part NumberEIS-U15P3D9AV2LE
Category Switches
FamilyToggle Switches
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length13.21mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U15P3D9AV2LE
Related LinksU15P3D, U15P3D9AV2LE Datasheet, C&K Components Distributor
U15P3D9AV2LE Details Description
Related parts for U15P3D9AV2LE
AC/DC CONVERTER 15V 160W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
SW COIL SPRING SNAP SPDT 125V datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 3/0 AWG BLUE 500' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 4KV X7R RADIAL datasheet.pdf