C&K Components U15TZ3QE
U15TZ3QE picture photo
Mfg. Part Number
U15TZ3QE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
U15TZ3QE.pdf
Availability of U15TZ3QE
QUANTITY
U15TZ3QE Order Process
Ship out your order
Specifications of U15TZ3QE
Internal Part NumberEIS-U15TZ3QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length17.45mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.062" (1.5mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 11.91mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U15TZ3QE
Related LinksU15T, U15TZ3QE Datasheet, C&K Components Distributor
U15TZ3QE Details Description
Related parts for U15TZ3QE
IC SYNTHESIZR LVPECL/HSTL 64TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 73A TDSON-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
CARDEDGE SLIM PCI 184POS G/F datasheet.pdf
IC DVR HIGH SIDE 2CH POWERSO10 datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15MA 5SOT23 datasheet.pdf