C&K Components U18J60V6GE2
U18J60V6GE2 picture photo
Mfg. Part Number
U18J60V6GE2
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
U18J60V6GE2.pdf
Availability of U18J60V6GE2
QUANTITY
U18J60V6GE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of U18J60V6GE2
Internal Part NumberEIS-U18J60V6GE2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U18J60V6GE2
Related LinksU18J6, U18J60V6GE2 Datasheet, C&K Components Distributor
U18J60V6GE2 Details Description
Related parts for U18J60V6GE2
SUPT POST MINI .27"DIA 7/16" datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSIMP 18MHZ 8SON datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CHASSIS 1U RACK MOUNT 19" datasheet.pdf
TVS DIODE 60.7VWM 109VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 24POS GOLD datasheet.pdf
TAPER BLOCK datasheet.pdf
XBEE LORA 915MHZ UFL USA datasheet.pdf