C&K Components U211J61ZQI22
U211J61ZQI22 picture photo
Mfg. Part Number
U211J61ZQI22
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V
Datasheet Download
U211J61ZQI22.pdf
Availability of U211J61ZQI22
QUANTITY
U211J61ZQI22 Order Process
Ship out your order
Specifications of U211J61ZQI22
Internal Part NumberEIS-U211J61ZQI22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSP3T
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesJumper needed to achieve triple throw
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U211J61ZQI22
Related LinksU211J6, U211J61ZQI22 Datasheet, C&K Components Distributor
U211J61ZQI22 Details Description
Related parts for U211J61ZQI22
JUMPER-H1505TR/A2015A/H1505TR12" datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 6ROW R/A Z-PACK datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 168POS W/POST SMD datasheet.pdf