C&K Components U213J11ZQE22
U213J11ZQE22 picture photo
Mfg. Part Number
U213J11ZQE22
Brief Description
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V
Datasheet Download
U213J11ZQE22.pdf
Availability of U213J11ZQE22
QUANTITY
U213J11ZQE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of U213J11ZQE22
Internal Part NumberEIS-U213J11ZQE22
CircuitSP3T
Switch FunctionOn-On-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesJumper needed to achieve triple throw
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.05mm x 10.41mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U213J11ZQE22
Related LinksU213J1, U213J11ZQE22 Datasheet, C&K Components Distributor
U213J11ZQE22 Details Description
Related parts for U213J11ZQE22
SWITCH REED SPST 3A 52-73 A/T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR 6MLP datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO216 datasheet.pdf
SW ROTARY 16POS .2" RA T/H WASH datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH W/O DIS 2A datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
SPARE BOUNCE-BACK ACTIVE UNIT datasheet.pdf
RES 470 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf