C&K Components U25P3Y9ZQE
U25P3Y9ZQE picture photo
Mfg. Part Number
U25P3Y9ZQE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
U25P3Y9ZQE.pdf
Availability of U25P3Y9ZQE
QUANTITY
U25P3Y9ZQE Order Process
Ship out your order
Specifications of U25P3Y9ZQE
Internal Part NumberEIS-U25P3Y9ZQE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length11.43mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting Type-
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U25P3Y9ZQE
Related LinksU25P3, U25P3Y9ZQE Datasheet, C&K Components Distributor
U25P3Y9ZQE Details Description
Related parts for U25P3Y9ZQE
RES SMD 16.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN PLUG RT ANG 10POS W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 560MA 1.117 OHM datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 200V 8SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf