C&K Components U25SYCQE
U25SYCQE picture photo
Mfg. Part Number
U25SYCQE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
U25SYCQE.pdf
Availability of U25SYCQE
QUANTITY
U25SYCQE Order Process
Ship out your order
Specifications of U25SYCQE
Internal Part NumberEIS-U25SYCQE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.67mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U25SYCQE
Related LinksU25S, U25SYCQE Datasheet, C&K Components Distributor
U25SYCQE Details Description
Related parts for U25SYCQE
LED ORANGE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 6A 118-LGA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SC70 datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 3CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR VMON QUAD 8-TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf