| Internal Part Number | EIS-U28T1ZQE | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Toggle Switches | |
| Series | 7000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | DPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 5A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 120V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Actuator Type | Standard Round | |
| Actuator Length | 12.37mm | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 11.91mm Dia | |
| Bushing Thread | 15/32-32 | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Actuator Material | Brass, Chrome Plated | |
| Electrical Life | 40,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |