| Internal Part Number | EIS-U28TCWCQE | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Toggle Switches | |
| Series | 7000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | DPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 5A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 120V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Actuator Type | Standard Round | |
| Actuator Length | 17.45mm | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 11.91mm Dia | |
| Bushing Thread | 15/32-32 | |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Actuator Material | Brass, Chrome Plated | |
| Electrical Life | 40,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | U28TCWCQE | |
| Related Links | U28T, U28TCWCQE Datasheet, C&K Components Distributor | |
 | 1879661-3 | RES 140K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | datasheet.pdf | |