C&K Components U35J11CQE22
U35J11CQE22 picture photo
Mfg. Part Number
U35J11CQE22
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V
Datasheet Download
U35J11CQE22.pdf
Availability of U35J11CQE22
QUANTITY
U35J11CQE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of U35J11CQE22
Internal Part NumberEIS-U35J11CQE22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
Circuit3PDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.05mm x 10.41mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U35J11CQE22
Related LinksU35J1, U35J11CQE22 Datasheet, C&K Components Distributor
U35J11CQE22 Details Description
Related parts for U35J11CQE22
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC 8-BIT GEN/CHKER 24QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100VFBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.9A 42 MOHM SMD datasheet.pdf
CBLE CLMP CLAMSHELL DB15 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 220MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
0.100" HDR TH datasheet.pdf