TE Connectivity Measurement Specialties U7139-015PA-5W0000
U7139-015PA-5W0000 picture photo
Mfg. Part Number
U7139-015PA-5W0000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 15PSI 1/4NPT W/CONN
Datasheet Download
U7139-015PA-5W0000.pdf
Availability of U7139-015PA-5W0000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
U7139-015PA-5W0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of U7139-015PA-5W0000
Internal Part NumberEIS-U7139-015PA-5W0000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesU7100
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U7139-015PA-5W0000
U7139-015PA-5W0000 Details Description
Related parts for U7139-015PA-5W0000
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 14POS TIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 datasheet.pdf
RES SMD 14.2K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 20V SMD datasheet.pdf