Texas Instruments UA78L10ACLPE3
UA78L10ACLPE3 picture photo
Mfg. Part Number
UA78L10ACLPE3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 10V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
UA78L10ACLPE3.pdf
Availability of UA78L10ACLPE3
QUANTITY
UA78L10ACLPE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of UA78L10ACLPE3
Internal Part NumberEIS-UA78L10ACLPE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output10V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - Input12.5 V ~ 25 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UA78L10ACLPE3
Related LinksUA78L1, UA78L10ACLPE3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
UA78L10ACLPE3 Details Description
Related parts for UA78L10ACLPE3
TRIMMER 20K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 7.62MM datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 5POS datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
IC GATE DVR HV BCD OFFLINE 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS CABLE PIN datasheet.pdf