Texas Instruments UA78L10ACPK
UA78L10ACPK picture photo
Mfg. Part Number
UA78L10ACPK
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 10V 0.1A SOT89-3
Datasheet Download
UA78L10ACPK.pdf
Availability of UA78L10ACPK
QUANTITY
UA78L10ACPK Order Process
Ship out your order
Specifications of UA78L10ACPK
Internal Part NumberEIS-UA78L10ACPK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output10V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - Input12.5 V ~ 25 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UA78L10ACPK
Related LinksUA78L, UA78L10ACPK Datasheet, Texas Instruments Distributor
UA78L10ACPK Details Description
Related parts for UA78L10ACPK
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
OSC XO 66.6667MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.76M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 64POS datasheet.pdf
MOUNT RECTANGULAR TO247 0.175" datasheet.pdf
CONN TEST datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf