Texas Instruments UA78L10ACPKG3
UA78L10ACPKG3 picture photo
Mfg. Part Number
UA78L10ACPKG3
Brief Description
IC REG LDO 10V 0.1A SOT89-3
Datasheet Download
UA78L10ACPKG3.pdf
Availability of UA78L10ACPKG3
QUANTITY
UA78L10ACPKG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of UA78L10ACPKG3
Internal Part NumberEIS-UA78L10ACPKG3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output10V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - Input12.5 V ~ 25 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UA78L10ACPKG3
Related LinksUA78L1, UA78L10ACPKG3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
UA78L10ACPKG3 Details Description
Related parts for UA78L10ACPKG3
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 7A 125V datasheet.pdf
IC SHIFT REG DUAL 4BIT 16-SOIC datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 200A 2TOWER datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf