Texas Instruments UA78L12ACLP
UA78L12ACLP picture photo
Mfg. Part Number
UA78L12ACLP
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
UA78L12ACLP.pdf
Availability of UA78L12ACLP
QUANTITY
UA78L12ACLP Order Process
Ship out your order
Specifications of UA78L12ACLP
Internal Part NumberEIS-UA78L12ACLP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - Input14.5 V ~ 27 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UA78L12ACLP
Related LinksUA78L, UA78L12ACLP Datasheet, Texas Instruments Distributor
UA78L12ACLP Details Description
Related parts for UA78L12ACLP
CONN SPLICE 7000-12000CMA datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
SSTK,STR,SS,PSA datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
4R VER HDR PF 0GP datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
MKP 0.68UF 5% 2000VDC DRAWING T4 datasheet.pdf