Texas Instruments UA78L12ACLPRE3
UA78L12ACLPRE3 picture photo
Mfg. Part Number
UA78L12ACLPRE3
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
UA78L12ACLPRE3.pdf
Availability of UA78L12ACLPRE3
QUANTITY
UA78L12ACLPRE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of UA78L12ACLPRE3
Internal Part NumberEIS-UA78L12ACLPRE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - Input14.5 V ~ 27 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UA78L12ACLPRE3
Related LinksUA78L12, UA78L12ACLPRE3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
UA78L12ACLPRE3 Details Description
Related parts for UA78L12ACLPRE3
SPLIT ROUTING CLIP NAT 7/16" datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 1ROW R/A 3POS datasheet.pdf
LCD MOD CHA R 4X20 WH TRANSM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 8.3A 40 MOHM TH datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 900FCBGA datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 50W 48V DUAL 15A datasheet.pdf