Texas Instruments UA78L15ACD
UA78L15ACD picture photo
Mfg. Part Number
UA78L15ACD
Brief Description
IC REG LDO 15V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
UA78L15ACD.pdf
Availability of UA78L15ACD
QUANTITY
UA78L15ACD Order Process
Ship out your order
Specifications of UA78L15ACD
Internal Part NumberEIS-UA78L15ACD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output15V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - Input17.5 V ~ 30 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UA78L15ACD
Related LinksUA78L, UA78L15ACD Datasheet, Texas Instruments Distributor
UA78L15ACD Details Description
Related parts for UA78L15ACD
CONN HEADER .100 16POS R/A SHRD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 4POS PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 3W 1225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf