Texas Instruments UA78L15ACDR
UA78L15ACDR picture photo
Mfg. Part Number
UA78L15ACDR
Brief Description
IC REG LDO 15V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
UA78L15ACDR.pdf
Availability of UA78L15ACDR
QUANTITY
UA78L15ACDR Order Process
Ship out your order
Specifications of UA78L15ACDR
Internal Part NumberEIS-UA78L15ACDR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output15V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - Input17.5 V ~ 30 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UA78L15ACDR
Related LinksUA78L, UA78L15ACDR Datasheet, Texas Instruments Distributor
UA78L15ACDR Details Description
Related parts for UA78L15ACDR
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC CLK GEN 3.3V LVPECL 20-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BKLT RED/RED datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
WXMP MICRO IRON WITH STAND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf