Texas Instruments UA78M33CDCYRG3
UA78M33CDCYRG3 picture photo
Mfg. Part Number
UA78M33CDCYRG3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT223
Datasheet Download
UA78M33CDCYRG3.pdf
Availability of UA78M33CDCYRG3
QUANTITY
UA78M33CDCYRG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of UA78M33CDCYRG3
Internal Part NumberEIS-UA78M33CDCYRG3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly/Test Site 22/Nov/2013
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)2V @ 350mA
Number of Regulators1
Voltage - Input5.3 V ~ 25 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UA78M33CDCYRG3
Related LinksUA78M33, UA78M33CDCYRG3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
UA78M33CDCYRG3 Details Description
Related parts for UA78M33CDCYRG3
CONN MEMORY SOCKET 144POS SODIMM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100" DUAL HORZ datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT PAR 48-LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V C0G 0402 datasheet.pdf