Riedon UAL25-15RF8
UAL25-15RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UAL25-15RF8
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 25W
Datasheet Download
UAL25-15RF8.pdf
Availability of UAL25-15RF8
QUANTITY
UAL25-15RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UAL25-15RF8
Internal Part NumberEIS-UAL25-15RF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting and Resistors
Featured ProductAluminum-Housed Power Wirewound Resistors
High-Pulse Wirewound Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesUAL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)
Height0.575" (14.60mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAL25-15RF8
Related LinksUAL25, UAL25-15RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UAL25-15RF8 Details Description
Related parts for UAL25-15RF8
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE A 21POS datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IMPACT ORTHO DC 4X8 GR SN datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 8POS datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf