Riedon UAL50-2K5F8
UAL50-2K5F8 picture photo
Mfg. Part Number
UAL50-2K5F8
Brief Description
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 50W
Datasheet Download
UAL50-2K5F8.pdf
Availability of UAL50-2K5F8
QUANTITY
UAL50-2K5F8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UAL50-2K5F8
Internal Part NumberEIS-UAL50-2K5F8
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAL50-2K5F8
Related LinksUAL50, UAL50-2K5F8 Datasheet, Riedon Distributor
UAL50-2K5F8 Details Description
Related parts for UAL50-2K5F8
IC XDCP QUAD 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 64POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 130KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 660MA 485 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 125MA 8.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 80POS datasheet.pdf