Riedon UAL50-30RF8
UAL50-30RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UAL50-30RF8
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 30 OHM 1% 50W
Datasheet Download
UAL50-30RF8.pdf
Availability of UAL50-30RF8
QUANTITY
UAL50-30RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UAL50-30RF8
Internal Part NumberEIS-UAL50-30RF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting and Resistors
Featured ProductAluminum-Housed Power Wirewound Resistors
High-Pulse Wirewound Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesUAL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.630" (16.00mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAL50-30RF8
Related LinksUAL50, UAL50-30RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UAL50-30RF8 Details Description
Related parts for UAL50-30RF8
IC BUFF/DVR DUAL NON-INV 20DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
MTP 3/4" KEY CAP datasheet.pdf
TIMER SS MINI 4PDT 60SECONDS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 13MM datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf