Riedon UAL50-3RF8
UAL50-3RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UAL50-3RF8
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 3 OHM 1% 50W
Datasheet Download
UAL50-3RF8.pdf
Availability of UAL50-3RF8
QUANTITY
UAL50-3RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UAL50-3RF8
Internal Part NumberEIS-UAL50-3RF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting and Resistors
Featured ProductAluminum-Housed Power Wirewound Resistors
High-Pulse Wirewound Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesUAL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.630" (16.00mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAL50-3RF8
Related LinksUAL50, UAL50-3RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UAL50-3RF8 Details Description
Related parts for UAL50-3RF8
IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV TO220 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC SPRVSR SMPL RSET 2.9V SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
AMP LATTICE 12P PLUG HSG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
ETHERNET TO SERIAL SERVER 4PORT datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf