Nichicon UAQ2D470MPD
UAQ2D470MPD picture photo
Mfg. Part Number
UAQ2D470MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UAQ2D470MPD.pdf
Availability of UAQ2D470MPD
QUANTITY
UAQ2D470MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UAQ2D470MPD
Internal Part NumberEIS-UAQ2D470MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAQ2D470MPD
Related LinksUAQ2D, UAQ2D470MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UAQ2D470MPD Details Description
Related parts for UAQ2D470MPD
MOSFET P-CH 100V 0.14A TO92-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 40A DO203AB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 48POS STR datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 10.67MM datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 12POS datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf