Nichicon UAQ2G330MHD3TN
UAQ2G330MHD3TN picture photo
Mfg. Part Number
UAQ2G330MHD3TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UAQ2G330MHD3TN.pdf
Availability of UAQ2G330MHD3TN
QUANTITY
UAQ2G330MHD3TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UAQ2G330MHD3TN
Internal Part NumberEIS-UAQ2G330MHD3TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAQ2G330MHD3TN
Related LinksUAQ2G33, UAQ2G330MHD3TN Datasheet, Nichicon Distributor
UAQ2G330MHD3TN Details Description
Related parts for UAQ2G330MHD3TN
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 6A 118-LGA datasheet.pdf