Nichicon UAQ2G470MHD
UAQ2G470MHD picture photo
Mfg. Part Number
UAQ2G470MHD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UAQ2G470MHD.pdf
Availability of UAQ2G470MHD
QUANTITY
UAQ2G470MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UAQ2G470MHD
Internal Part NumberEIS-UAQ2G470MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAQ2G470MHD
Related LinksUAQ2G, UAQ2G470MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UAQ2G470MHD Details Description
Related parts for UAQ2G470MHD
IC REG BUS TERM 1.5A 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.15V 1A 8LFCSP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS K 1.5KW 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG VIOLET 500' datasheet.pdf