Nichicon UAS2D181MHD
UAS2D181MHD picture photo
Mfg. Part Number
UAS2D181MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UAS2D181MHD.pdf
Availability of UAS2D181MHD
QUANTITY
UAS2D181MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UAS2D181MHD
Internal Part NumberEIS-UAS2D181MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAS
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAS2D181MHD
Related LinksUAS2D, UAS2D181MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UAS2D181MHD Details Description
Related parts for UAS2D181MHD
Crystal 53.1250MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/ADJ 5A DDPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf