Nichicon UAS2D560MHD
UAS2D560MHD picture photo
Mfg. Part Number
UAS2D560MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UAS2D560MHD.pdf
Availability of UAS2D560MHD
QUANTITY
UAS2D560MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UAS2D560MHD
Internal Part NumberEIS-UAS2D560MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAS
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAS2D560MHD
Related LinksUAS2D, UAS2D560MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UAS2D560MHD Details Description
Related parts for UAS2D560MHD
CONN HEADER 28POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
IC 4.62V W/PB 5% TO92-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 27 OHM 0404 datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 5-110V PANEL MT datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf