Nichicon UAS2G270MHD
UAS2G270MHD picture photo
Mfg. Part Number
UAS2G270MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UAS2G270MHD.pdf
Availability of UAS2G270MHD
QUANTITY
UAS2G270MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UAS2G270MHD
Internal Part NumberEIS-UAS2G270MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAS
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAS2G270MHD
Related LinksUAS2G, UAS2G270MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UAS2G270MHD Details Description
Related parts for UAS2G270MHD
PTC .50A 60V RESETTABLE KINK datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.34"L X 3.24"W datasheet.pdf
BUTT SPLCE HEAT SHR INS 12-10AWG datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP10S/AE10M/HDP10S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CBL ASS 1.27MM 40POS F-F 150MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf