NKK Switches UB15KKG015C-CJ
UB15KKG015C-CJ picture photo
Mfg. Part Number
UB15KKG015C-CJ
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB15KKG015C-CJ.pdf
Availability of UB15KKG015C-CJ
QUANTITY
UB15KKG015C-CJ Order Process
Ship out your order
Specifications of UB15KKG015C-CJ
Internal Part NumberEIS-UB15KKG015C-CJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB15KKG015C-CJ
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB15KKG015C-CJ
Related LinksUB15KKG, UB15KKG015C-CJ Datasheet, NKK Switches Distributor
UB15KKG015C-CJ Details Description
Related parts for UB15KKG015C-CJ
THERM NO 110C LEAD FRAME 2SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 2.5V 20% 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.01UH 3.4A 11 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 280MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf