NKK Switches UB15KKG015C-JJ
UB15KKG015C-JJ picture photo
Mfg. Part Number
UB15KKG015C-JJ
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB15KKG015C-JJ.pdf
Availability of UB15KKG015C-JJ
QUANTITY
UB15KKG015C-JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of UB15KKG015C-JJ
Internal Part NumberEIS-UB15KKG015C-JJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB15KKG015C-JJ
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB15KKG015C-JJ
Related LinksUB15KKG, UB15KKG015C-JJ Datasheet, NKK Switches Distributor
UB15KKG015C-JJ Details Description
Related parts for UB15KKG015C-JJ
RING,CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4A 8-DFN datasheet.pdf
TXRX OPT SFP 850NM 8GBE SR GEN 2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 30V CHA MNT datasheet.pdf