NKK Switches UB15NKG015F-FF
UB15NKG015F-FF picture photo
Mfg. Part Number
UB15NKG015F-FF
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB15NKG015F-FF.pdf
Availability of UB15NKG015F-FF
QUANTITY
UB15NKG015F-FF Order Process
Ship out your order
Specifications of UB15NKG015F-FF
Internal Part NumberEIS-UB15NKG015F-FF
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB15NKG015F-FF
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1 VDC
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB15NKG015F-FF
Related LinksUB15NKG, UB15NKG015F-FF Datasheet, NKK Switches Distributor
UB15NKG015F-FF Details Description
Related parts for UB15NKG015F-FF
MEMORY CARD FLASH 768MB datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 48MA 157 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LIMIT SWITCH SEALED PLUNGER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf