NKK Switches UB15SKG035C-CB
UB15SKG035C-CB picture photo
Mfg. Part Number
UB15SKG035C-CB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB15SKG035C-CB.pdf
Availability of UB15SKG035C-CB
QUANTITY
UB15SKG035C-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB15SKG035C-CB
Internal Part NumberEIS-UB15SKG035C-CB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB15SKG035C-CB
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesUB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB15SKG035C-CB
Related LinksUB15SKG, UB15SKG035C-CB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB15SKG035C-CB Details Description
Related parts for UB15SKG035C-CB
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3.5A DO201AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 10.9VC SOT23 datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.149A 93 MOHM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
IC BUFFER ZERO DELAY 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 4A datasheet.pdf