NKK Switches UB201KW035D-3JB
UB201KW035D-3JB picture photo
Mfg. Part Number
UB201KW035D-3JB
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR PB AMB ILL SQ FLAT CAP
Datasheet Download
UB201KW035D-3JB.pdf
Availability of UB201KW035D-3JB
QUANTITY
UB201KW035D-3JB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB201KW035D-3JB
Internal Part NumberEIS-UB201KW035D-3JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelUB201KW035D-3JB
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesUB2
TypeLED
Lamp ColorAmber
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2V
Current30mA
Panel Cutout Shape-
Panel Cutout Dimensions-
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 15.24mm x 15.00mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB201KW035D-3JB
Related LinksUB201KW, UB201KW035D-3JB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB201KW035D-3JB Details Description
Related parts for UB201KW035D-3JB
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
TRAY BDHNDLR 17-7/8X13-5/8X2-1/8 datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SMART SLAVE 16 PT OUT NPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1.6UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf