NKK Switches UB215SKG036F-3JB
UB215SKG036F-3JB picture photo
Mfg. Part Number
UB215SKG036F-3JB
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB215SKG036F-3JB.pdf
Availability of UB215SKG036F-3JB
QUANTITY
UB215SKG036F-3JB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB215SKG036F-3JB
Internal Part NumberEIS-UB215SKG036F-3JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationUB2 Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB215SKG036F-3JB
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
UB2 Series LED Spec 30/Nov/2012
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)3.5 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB215SKG036F-3JB
Related LinksUB215SKG, UB215SKG036F-3JB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB215SKG036F-3JB Details Description
Related parts for UB215SKG036F-3JB
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 2422MHZ 0603 datasheet.pdf
IC DUAL UART 64BYTE FIFO 44-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
500 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 1.5A 45 MOHM SMD datasheet.pdf