NKK Switches UB225KKG015C-3JB
UB225KKG015C-3JB picture photo
Mfg. Part Number
UB225KKG015C-3JB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB225KKG015C-3JB.pdf
Availability of UB225KKG015C-3JB
QUANTITY
UB225KKG015C-3JB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB225KKG015C-3JB
Internal Part NumberEIS-UB225KKG015C-3JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB225KKG015C-3JB
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesUB2
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 17.40mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB225KKG015C-3JB
Related LinksUB225KKG, UB225KKG015C-3JB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB225KKG015C-3JB Details Description
Related parts for UB225KKG015C-3JB
CONN PIN 24-20AWG CRIMP 15GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 1611 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 40A TO-220 datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 24V 15V 2A PCB datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP TRIM 7-40PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf