NKK Switches UB225SKG036G-1JB
UB225SKG036G-1JB picture photo
Mfg. Part Number
UB225SKG036G-1JB
Brief Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB225SKG036G-1JB.pdf
Availability of UB225SKG036G-1JB
QUANTITY
UB225SKG036G-1JB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB225SKG036G-1JB
Internal Part NumberEIS-UB225SKG036G-1JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationUB2 Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB225SKG036G-1JB
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
Standard Package1
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)3.6 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB225SKG036G-1JB
Related LinksUB225SKG, UB225SKG036G-1JB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB225SKG036G-1JB Details Description
Related parts for UB225SKG036G-1JB
IC TRANSP LATCH OCT 3ST 20-DIP datasheet.pdf
CIR BRKR 6.5A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CLAMP WIRE INSUL PIERC BLUE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
TAPE VHB WHITE 12X12" GEN PURPOS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 8.51MM datasheet.pdf