NKK Switches UB226KKG015C-1JC
UB226KKG015C-1JC picture photo
Mfg. Part Number
UB226KKG015C-1JC
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB226KKG015C-1JC.pdf
Availability of UB226KKG015C-1JC
QUANTITY
UB226KKG015C-1JC Order Process
Ship out your order
Specifications of UB226KKG015C-1JC
Internal Part NumberEIS-UB226KKG015C-1JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB226KKG015C-1JC
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesUB2
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 17.40mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB226KKG015C-1JC
Related LinksUB226KKG, UB226KKG015C-1JC Datasheet, NKK Switches Distributor
UB226KKG015C-1JC Details Description
Related parts for UB226KKG015C-1JC
CONN HOUSING EH 12POS 2.5MM CRMP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 500K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 28MM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.4A 100 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 210MA 4 OHM SMD datasheet.pdf