NKK Switches UB226KKW015C
UB226KKW015C picture photo
Mfg. Part Number
UB226KKW015C
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB226KKW015C.pdf
Availability of UB226KKW015C
QUANTITY
UB226KKW015C Order Process
Ship out your order
Specifications of UB226KKW015C
Internal Part NumberEIS-UB226KKW015C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationUB2 Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 17.40mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB226KKW015C
Related LinksUB226K, UB226KKW015C Datasheet, NKK Switches Distributor
UB226KKW015C Details Description
Related parts for UB226KKW015C
RES SMD 931 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC +/-12V +/-725MA DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 350KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
COMBI-R WHEEL 80800 2-1/2X1-1/4" datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 1.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf