NKK Switches UB226KKW016B-1JB
UB226KKW016B-1JB picture photo
Mfg. Part Number
UB226KKW016B-1JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB226KKW016B-1JB.pdf
Availability of UB226KKW016B-1JB
QUANTITY
UB226KKW016B-1JB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB226KKW016B-1JB
Internal Part NumberEIS-UB226KKW016B-1JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationUB2 Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB226KKW016B-1JB
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
UB2 Series LED Spec 30/Nov/2012
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)3.3 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 17.40mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB226KKW016B-1JB
Related LinksUB226KKW, UB226KKW016B-1JB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB226KKW016B-1JB Details Description
Related parts for UB226KKW016B-1JB
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP6T 200MA 125V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC PMU FOR APPL PROC 100DSBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf