NKK Switches UB226KKW016CF-5J04
UB226KKW016CF-5J04 picture photo
Mfg. Part Number
UB226KKW016CF-5J04
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB226KKW016CF-5J04.pdf
Availability of UB226KKW016CF-5J04
QUANTITY
UB226KKW016CF-5J04 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB226KKW016CF-5J04
Internal Part NumberEIS-UB226KKW016CF-5J04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationUB2 Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB226KKW016CF-5J04
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button, Alternating Legend
Color - Actuator/CapClear
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1, 3.5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 17.40mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB226KKW016CF-5J04
Related LinksUB226KKW0, UB226KKW016CF-5J04 Datasheet, NKK Switches Distributor
UB226KKW016CF-5J04 Details Description
Related parts for UB226KKW016CF-5J04
RES SMD 15 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 500PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK TRANSLATOR PLL 72LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10M OHM 9SIP datasheet.pdf
KJL SERIES I datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 126A SO8FL datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 63 V datasheet.pdf