NKK Switches UB226KKW016CF/CUL-4J02
UB226KKW016CF/CUL-4J02 picture photo
Mfg. Part Number
UB226KKW016CF/CUL-4J02
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB226KKW016CF/CUL-4J02.pdf
Availability of UB226KKW016CF/CUL-4J02
QUANTITY
UB226KKW016CF/CUL-4J02 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB226KKW016CF/CUL-4J02
Internal Part NumberEIS-UB226KKW016CF/CUL-4J02
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button, Alternating Legend
Color - Actuator/CapClear
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1, 3.5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 17.40mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB226KKW016CF/CUL-4J02
Related LinksUB226KKW016, UB226KKW016CF/CUL-4J02 Datasheet, NKK Switches Distributor
UB226KKW016CF/CUL-4J02 Details Description
Related parts for UB226KKW016CF/CUL-4J02
CAP CER 180PF 2KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.7A 157 MOHM SMD datasheet.pdf
FILTER LINE 2 STAGE WIRE 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W PNP NO 2M datasheet.pdf