NKK Switches UB226SKW036CF
UB226SKW036CF picture photo
Mfg. Part Number
UB226SKW036CF
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB226SKW036CF.pdf
Availability of UB226SKW036CF
QUANTITY
UB226SKW036CF Order Process
Ship out your order
Specifications of UB226SKW036CF
Internal Part NumberEIS-UB226SKW036CF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationUB2 Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1, 3.5 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB226SKW036CF
Related LinksUB226S, UB226SKW036CF Datasheet, NKK Switches Distributor
UB226SKW036CF Details Description
Related parts for UB226SKW036CF
Z8 8K OTP 16 MHZ 44-PQFP datasheet.pdf
IC LV FET BUS-EXCH SW 56-TVSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
FUSE 5A 600V FAST CLASS J datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 6.9A 22 MOHM TH datasheet.pdf