NKK Switches UB25NBKG015D-DD
UB25NBKG015D-DD picture photo
Mfg. Part Number
UB25NBKG015D-DD
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB25NBKG015D-DD.pdf
Availability of UB25NBKG015D-DD
QUANTITY
UB25NBKG015D-DD Order Process
Ship out your order
Specifications of UB25NBKG015D-DD
Internal Part NumberEIS-UB25NBKG015D-DD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB25NBKG015D-DD
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesUB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapAmber
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)2 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesWith Barrier
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB25NBKG015D-DD
Related LinksUB25NBK, UB25NBKG015D-DD Datasheet, NKK Switches Distributor
UB25NBKG015D-DD Details Description
Related parts for UB25NBKG015D-DD
IDC CABLE - MCG34K/MC34G/X datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf