NKK Switches UB25NBKG015F
UB25NBKG015F picture photo
Mfg. Part Number
UB25NBKG015F
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB25NBKG015F.pdf
Availability of UB25NBKG015F
QUANTITY
UB25NBKG015F Order Process
Ship out your order
Specifications of UB25NBKG015F
Internal Part NumberEIS-UB25NBKG015F
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1 VDC
FeaturesWith Barrier
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB25NBKG015F
Related LinksUB25NB, UB25NBKG015F Datasheet, NKK Switches Distributor
UB25NBKG015F Details Description
Related parts for UB25NBKG015F
RES ARRAY 8 RES 27K OHM 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 datasheet.pdf
IND SNAP-IN PANEL MNT 585NM YLW datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
2.5 WTB WAFER ASSY RA W/KINK datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1.5W 1% RADIAL datasheet.pdf