NKK Switches UB25NBKW01N
UB25NBKW01N picture photo
Mfg. Part Number
UB25NBKW01N
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB25NBKW01N.pdf
Availability of UB25NBKW01N
QUANTITY
UB25NBKW01N Order Process
Ship out your order
Specifications of UB25NBKW01N
Internal Part NumberEIS-UB25NBKW01N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
FeaturesWith Barrier
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB25NBKW01N
Related LinksUB25N, UB25NBKW01N Datasheet, NKK Switches Distributor
UB25NBKW01N Details Description
Related parts for UB25NBKW01N
PANEL TOP 31.5X23" BLACK datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO202 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD ST3.5 30 SAU datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 80POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS PNL MNT PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A datasheet.pdf