NKK Switches UB25NKG016B
UB25NKG016B picture photo
Mfg. Part Number
UB25NKG016B
Brief Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB25NKG016B.pdf
Availability of UB25NKG016B
QUANTITY
UB25NKG016B Order Process
Ship out your order
Specifications of UB25NKG016B
Internal Part NumberEIS-UB25NKG016B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)3.8 VDC
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB25NKG016B
Related LinksUB25N, UB25NKG016B Datasheet, NKK Switches Distributor
UB25NKG016B Details Description
Related parts for UB25NKG016B
IC MPU/RESET CIRC 1.67V SC70-4 datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
RES 47 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN .75MM COPLANAR VERT 140POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 55M OHM 10% 50W datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf