NKK Switches UB25SKW035D-JJ
UB25SKW035D-JJ picture photo
Mfg. Part Number
UB25SKW035D-JJ
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB25SKW035D-JJ.pdf
Availability of UB25SKW035D-JJ
QUANTITY
UB25SKW035D-JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of UB25SKW035D-JJ
Internal Part NumberEIS-UB25SKW035D-JJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB25SKW035D-JJ
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)2 VDC
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB25SKW035D-JJ
Related LinksUB25SKW, UB25SKW035D-JJ Datasheet, NKK Switches Distributor
UB25SKW035D-JJ Details Description
Related parts for UB25SKW035D-JJ
TVS DIODE 10.2VWM 17.54VC DO15 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 6BIT 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
MICRO 37C P 6" YEL JACKS NI datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 25W datasheet.pdf