NKK Switches UB25SKW036F
UB25SKW036F picture photo
Mfg. Part Number
UB25SKW036F
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB25SKW036F.pdf
Availability of UB25SKW036F
QUANTITY
UB25SKW036F Order Process
Ship out your order
Specifications of UB25SKW036F
Internal Part NumberEIS-UB25SKW036F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)3.8 VDC
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB25SKW036F
Related LinksUB25S, UB25SKW036F Datasheet, NKK Switches Distributor
UB25SKW036F Details Description
Related parts for UB25SKW036F
TERM RING NON INS 16-14AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 125VAC 63VDC datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 1A SOT223 datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf